Referenční projekty

Jihlavan dnes dodává komponenty do řady letounů lokálních i světových společností. Historicky se podílel na letounech vyvíjených v Československu společnostmi jako Aero Vodochody nebo Let Kunovice. Novou kapitolu společnosti a dalšího rozvoje otevírají projekty pro Airbus, jednoho ze dvou největších výrobců letounů na světě.

L 159 ALCA

Dodavatel hydrauliky pro český bojový letoun Area Vodochody
BTS
Military
Letoun 

Aero L -159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) je český jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. Dvoumístné varianty L -1159T1 a L 159B jsou primárně určeny pro výcvik a kondiční létání pilotů, sekundárně mohou působit jako víceúčelové lehké bojové letouny.

Projekt L159  neměl šťastně zvolenou marketingovou strategii a po iniciační objednávce 72 letounů pro Armádu České republiky nepřišly žádné následné obchodní projekty.
V posledních letech se podařilo odprodat 16 strojů americké firmě Dracken, která je pronajímá k výcviku vojenských pilotů USAF.
Dalším nesporným úspěchem byl prodej 12 strojů irácké armádě, kde stroje slouží mimo jiné k bojovému nasazení proti IS.
Finalista rozhodl v roce 2016 obnovit svoji výrobní schopnost a nabízet dodávky L159 paralelně s letouny L39NG.

Projekt 

Jihlavan byl vybrán na konci devadesátých let  finalistou Aero Vodochody jako dodavatel  většiny silových hydraulických přístrojů pro projekt lehkého bojového letounu L159 ALCA., Projekt byl obchodně podpořen objednávkou 72 strojů ministerstvem obrany ČR. Armáda ČR prakticky využiíla pro své potřeby pouze 20 letounů, pro které Jihlavan poskytuje veškerou servisní podporu včetně dodávek náhradních dílů.
V roce 2014 se Aeru Vodochody podařilo zprostředkovat prodej 16 kusů nevyužitých armádních L159 americké firmě DRAKEN a v roce 2016 se zdařil prodej 12 nevyužitých letounů vzdušným silám Iráku.