Schopnosti

JIHLAVAN disponuje špičkovým technickým zázemím a vysoce kvalifikovanými odborníky. Kow-how podobě dovedností našich zaměstnanců a získaných systémových, procesních a zákaznických certifikací nám umožňují nabízet plné spektrum činností a služeb. Vývoj, výrobu, montáž, finální zkoušky a servis zajišťujeme pro široké spektrum leteckých hydraulických a elektromechanických přístrojů. 
V rámci vývoje a výroby leteckých hydraulických celků, je svým vybavením a spektrem kompetencí jedinou společností svého druhu ve Střední Evropě.

Schopnosti

Konstrukční práce

Disponujeme konstrukčním know-how v oblastech:

 • Hydraulické přístroje podvozků
 • Hydraulické přístroje řízení letu
 • Hydraulické přístroje brzd
 • Hydropneumatické tlumiče
 • Elektromechanické táhlové vzpěry
 • Brzdy
 • Kola

Specifikace

 • Rekonstrukce stávajících přístrojů
 • Návrh nových přístrojů
 • Tvorba 3D modelů
 • Výpočty v MKP Nastran
 • Konstrukční práce jsou realizovány za použití softwaru Catia V5-6R2014 a NX3 (Unigraphics).

Vývojové zkoušky

Jihlavan disponuje rovněž technikou a dovednostmi pro provádění zkoušek leteckých civilních a vojenských hydraulických (pneumatických) přístrojů a hydraulických přístrojů pro všeobecné použití.

Specifikace

Životnostní zkoušky kompletní hydraulické soustavy
Životnostní zkoušky přístrojů tlakem do 32 Mpa a dodávkou hydraulické kapaliny do 80 l/min
Zkoušky za snížené teploty do –60°C
Zkoušky za zvýšené teploty do +120°C
Zkoušky za sníženého atmosférického tlaku do 100 mbar
Zkoušky solnou mlhou
Zkoušky pevnosti hydraulickou kapalinou statickým tlakem do 100 Mpa
Vibrační zkoušky – sinusové vibrace, náhodné vibrace na  4 kW vibrátoru (5 až 4500 Hz, max. 94g)
Zkoušky rázy – vícenásobné, jednotlivé rázy (17 až 180 rázů/min, trvání rázu 0,5 až 10ms, max. 20g)
Funkční zkoušky hydraulických letadlových  celků (přístrojů) kapalinou HyJet IV - A Plus tlakem do 33MPa ( statický tlak do 50MPa ) a dodávkou hydraulické kapaliny do 65 l/min

Realizované projekty

V minulosti se Jihlavan podílel na významných projektech vývoje hydraulických přístrojů a systémů letounů L-29, L-39, L-159 v oblasti vojenského letectví a L-410, L-610, Ae-270 a EV-55 v oblasti civilního letectví.

Specifikace

Projekt byl dotačně podpořen MPO, což poznamenalo komerční a marketingové parametry letounu. Finalistou projektu se stala vývojová kancelář Evektor bez  sériových výrobních kapacit.

Jihlavan byl vybrán na konci devadesátých let  finalistou Aero Vodochody jako dodavatel  většiny silových hydraulických přístrojů pro projekt lehkého bojového letounu L159 ALCA, Projekt byl obchodně podpořen objednávkou 72 strojů Ministerstva obrany ČR.

Jihlavan byl na konci 60. let  v rámci koncernu Technometra vývojovým partnerem pro většinu hydraulických silových přístrojů tohoto letounu.

Pro první generaci letounu byl Jihlavan v rámci koncernu Technometra na konci 60.let 20. století vývojovým partnerem pro všechny silové hydraulické přístroje. Dodnes poskytuje Jihlavan servis a náhradní díly flotile o velikosti cca 700 letounů.

Stávající projekty

současnosti probíhá vývoj projektů L39NG. Projekt L410NG byl úspěšně ukončen.

Specifikace

Na úspěšně realizovaný projekt L410 navazuje Jihlavan i vývojem hydraulických komponent pro letoun nové generace. Pro L410 NG bylo znovu vyvinuto 12 přístrojů podvozku v moderním nerezovém provedení, servořízení příďového podvozku, táhlové vzpěry klapek a křidélek. Celkem vyvíjí Jihlavan pro tento letoun 15 přístrojů.

Návazný vývoj realizuje Jihlavan rovněž pro novou generaci letounu L39. Komplexní úloha zahrnuje konstrukci 42 přístrojů.