Referenční projekty

Jihlavan dnes dodává komponenty do řady letounů lokálních i světových společností. Historicky se podílel na letounech vyvíjených v Československu společnostmi jako Aero Vodochody nebo Let Kunovice. Novou kapitolu společnosti a dalšího rozvoje otevírají projekty pro Airbus, jednoho ze dvou největších výrobců letounů na světě.

Cirrus SR-22

Hydraulika pro celosvětově nejprodávanější letoun všeobecného letectví
BTP
Small regional

Aircraft Cirrus SR-22

The Cirrus SR22 is a single-engine four- or five-seater compact aircraft, which has been manufactured by Cirrus Aircraft in Duluth, Minnesota since 2001. It is a successor to the Cirrus SR20, having a larger wingspan, higher fuel capacity and more powerful engine.
The SR22 range is the best-selling aircraft for general aviation worldwide. Together with the SR20, these are among the best-selling aircraft of the 21st century.

Vývoj a výroba hydropneumatického tlumiče příďového podvozku

  • Hydropneumatický tlumič příďového podvozku je jediným hydraulickým přístrojem čtyřmístného letounu Cirrus SR-22.
  • Prodeje letounu se pohybují v rozmezí 300 až 400 kusů ročně.

Project

The project has been transferred to Jihlavan based on a trilateral agreement among Technometra Radotín, Cirrus Aircraft and Jihlavan.
Based on this agreement, Cirrus Aircraft became the owner of the design for the hydropneumatic damper and Jihlavan became the owner of the mass production documentation.