Referenční projekty

Jihlavan dnes dodává komponenty do řady letounů lokálních i světových společností. Historicky se podílel na letounech vyvíjených v Československu společnostmi jako Aero Vodochody nebo Let Kunovice. Novou kapitolu společnosti a dalšího rozvoje otevírají projekty pro Airbus, jednoho ze dvou největších výrobců letounů na světě.

EV-55

Vývoj přístrojů pro víceúčelový dopravní letoun
BTS
Small regional

Aircraft EV-55

The Evektor EV-55 Outback is a small multipurpose Czech two-engine turboprop transport aircraft, developed by the Evektor company in Kunovice, Czech Republic. The first take-off was executed in 2011. 

Vývoj a výroba 26 hydraulických a elektromechanických přístrojů

  • Jihlava je partnerem pro vývoj a případnou sériovou výrobu 26 hydraulických a elektromechanických přístrojů moderní konstrukce na bázi nerezových materiálů.

Project

The project is also supported by the Czech Ministry of Industry and Trade, which has decisively influenced the commercial and marketing parameters of the aircraft. The Evektor engineering office, which does not have any mass manufacturing capacities, has become the final aircraft OEM of the project. After attempting to obtain military certification, Evektor then found a Malaysian financial partner to secure EASA certification. Unfortunately, after almost two-thirds of the certification process, the project was stalled due to a shortage of funds, and they are currently seeking a new partner.